• Krąg Bazylika Bródno

• Izabela Kaczyńska - sekretarz
            • Paweł Oracz - skarbnik

• Dzień Myśli Braterskiej

• Z okazji Dnia Myśli Braterskiej, 21 lutego 2020 r. uczestniczyliśmy w spotkaniu z kombatantami w Stowarzyszeniu Szarych Szeregów. Członkowie kręgu „Zamek” przygotował m.in. projekcję filmu o wojennych losach Włodzimierza Dusiewicza oraz wspomnienie o pierwszym Naczelniku Szarych Szeregów Florianie Marciniaku.

• PIEŚŃ O SZARYCH MŁODZIEŃCACH

• Jakub Ciupa, 2019

Na ramionach lilijki się błyszczą,

z dumą głowy do nieba wzniesione.

Młodzi chłopy z Szarych Szeregów,

szary mundur, serca biało - czerwone.

DZIŚ do walki szykować się będą.

JUTRO wstaną z powstańczym okrzykiem,

byś POJUTRZE mógł bracie zawołać –

żyję w pięknej i wolnej Ojczyźnie.

Stare Miasto, Czerniaków i Wolę

kanałami po cichu przemierzą

i zawalczą o domy, ulice,

choć wrogowie kulami w nich mierzą.

Lecz niejeden polegnie w ruinach,

za niejednym łzy matka wyleje.

Gromy spadną z Zachodu i Wschodu,

nieprzyjazny wiatr im w oczy zawieje.

W ciszy staną na warcie wieczystej

ideałom do końca swym wierni,

bo za wolność, braterstwo, nadzieję

warto było swe życie poświęcić.

Dzisiaj Polska do piersi ich tuli,

krzyż brzozowy pilnuje mogiły,

stare drzewo w ukłonach się chyli.

Cześć i chwała! My nie zapomnimy!

• Członkowie wspierający

• 24 stycznia 2020 roku na zakończenie obchodów Tygodnia Patrona odbyła się "Wieczornica - pamięć o przeszłości łączy pokolenia". Podczas spotkania do Stowarzyszenia Szarych Szeregów przyjęto nowych członków: Macieja Dobaczewskiego, Adama Krzyżanowskiego, Pawła Oracza, Beatę Pajęcką-Plutę, Mariusza Świdowicza, Krystynę Traczyk, Stanisława Traczyka.

• Wigilia 2019

• 14 grudnia 2019 roku odbyła się msza święta z okazji 80. rocznicy utworzenia Szarych Szeregów. Do Katedry Polowej Wojska Polskiego przybyli weterani i kombatanci. W homilii biskup polowy Józef Guzdek zwrócił uwagę na konieczność podtrzymywania i przekazywania kolejnym pokoleniom ideałów, którym wierni byli harcerze z Szarych Szeregów. O oprawę liturgiczną zadbał Harcerski Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. Po mszy świętej odbyło się spotkanie wigilijne, podczas którego druhny, druhowie i zaproszeni goście łamali się opłatkiem. Spotkanie zakończyły wspólne pamiątkowe fotografie.

• Spotkanie z harcerzami

• Od 14 listopada 2019 roku przy Zespole Szkół 128 działa 285 Warszawska Wodna Drużyna Harcerska. Na pierwszej zbiórce młodzi harcerze spotkali się z przedstawicielami Szarych Szeregów: Leonem Skórzewskim i Ryszardem Cholewą. Druhny i druhowie zapoznali się też ze zgromadzonymi w szkolnej Izbie Pamięci dokumentami, zdjęciami i innymi pamiątkami po 51 Warszawskiej Drużynie Harcerskiej działającej na Bródnie do 1944 roku.

• Cmentarz Wojskowy na Powązkach 1listopada 2019